Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πέραν των τίτλων που έχει σηκώσει, έχει κατορθώσει να πάρει σετ με…μηδέν παθητικό με το παλιό σύστημα πόντων.

Αναλυτικά οι αγώνες που ο Παναθηναϊκός δεν δέχτηκε ούτε πόντο στο πρωτάθλημα ήταν οι  εξής:

5/7/1972 ΠΑΟ-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 15-0 πρώτο σετ
1975 ΠΑΟ-Ιωνικός ΝΦ 15-0 δεύτερο σετ
1976 ΠΑΟ-Σπόρτιγκ 15-0 τρίτο σετ
1976 ΠΑΟ-Ιωνικός ΝΦ 15-0 τρίτο σετ
22/6/1979 ΠΑΟ-Αρχέλαος 15-0 πρώτο σετ
1985 ΠΑΟ-Μεσσηνιακός 15-0 πρώτο και τρίτο σετ!
1986 ΠΑΟ-Πανελλήνιος 15-0 δεύτερο σετ.

Στο μεταξύ αξίζει να σημειωθεί ότι το… αμυντικό ρεκόρ του Παναθηναϊκού έχει γίνει σε δύο αγώνες το 1985 και το 1996. Οι «πράσινες» αντιμετώπισαν την πρώτη χρονολογία τον Μεσσηνιακό και τη δεύτερη φορά τη Σίρις και στα δύο ματς δέχτηκαν από μόλις πέντε πόντους από τις αντιπάλους τους στην διάρκεια και των τριών σετ.Όλα αυτά τα ρεκόρ έγιναν σε εποχές που οι αγώνες γίνονταν με αλλαγές  και τερμάτιζαν στους 15 πόντους.

Εν συνεχεία αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν καταγραφεί τουλάχιστον 34 αγώνες στη μεγάλη κατηγορία, όπου το «τριφύλλι» έχει δεχτεί λιγότερους από 15 πόντους, όσους δηλαδή χρειάζονταν για να πάρει μια ομάδα ένα σετ.

Ένα από τα «θύματα» αυτά ήταν και ο Ολυμπιακός το 1996 καθώς οι «πράσινες» τον διέλυσαν με 3-0 σετ (15-1, 15-4, 15-6) αφήνοντας τις «ερυθρόλευκες» στη συνολική καταμέτρηση 11 πόντων.

Ένα ακόμα  ρεκόρ, είναι οι επιτυχίες τους να τελειώνουν αγώνες στους οποίους οι αντίπαλες ομάδες πετυχαίνουν συνολικά στα τρία σετ λιγότερους πόντους από 15, όσους δηλαδή απαιτούνται για να πάρει κάποιος μια νίκη. Αυτό έχει συμβεί τουλάχιστον 34 φορές, όπως δείχνει ο σχετικός πίνακας. Οι τρεις αριθμοί που φαίνονται δίπλα στο όνομα κάθε αντιπάλου των πράσινων κορίτσαρων είναι οι πόντοι που πέτυχαν σε κάθε ένα από τα τρία σετ του παιχνιδιού.