«Ζευγάρωσε» τις νίκες της η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) στον Β΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας, αφού επιβλήθηκε της Ιταλίας με 12-10, την Τρίτη (3/9) και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «8» της διοργάνωσης. Παρόντες και πάλι οι Γεωργαράς και Γ.Νικολαϊδης του Παναθηναϊκού.

Το επόμενο παιχνίδι για το σύνολο του Ηλία Μαχαίρα είναι προγραμματισμένο την Πέμπτη (5/9), με αντίπαλο που θα προκύψει από αγώνα χιαστί της Τετάρτης (4/9).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 2-4 ύστερα από τρία λεπτά στο δεύτερο, αλλά με τέρματα των Σπάχιτς, Λυκούδη και Λασκαρίδη κατάφερε να προηγηθεί με 5-4. Μετά το 5-5 των Ιταλών ακολούθησε ένα ακόμη ελληνικό σερί. Με δύο γκολ του Γεωργαρά κι από ένα των Αγγελόπουλου, Μπιτσάκου η Εθνική μας πήρε προβάδισμα με 9-5, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Η ιταλική ομάδα κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (9-8 και 10-9), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο έδωσαν την λύση ο Λυκούδης με τον Αγγελόπουλο (12-9).

Οκτάλεπτα: 0-2, 6-3, 3-2, 3-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 3, Νικολαΐδης Γ. 1, Γεωργαράς 3, Τόττης, Λασκαρίδης 1, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος 1, Καρατζάς, Αγγελόπουλος 2, Σπάχιτς 1, Σιαμάς, Λεβαντής.

Τα γκολ της Ιταλίας πέτυχαν οι: Γκουλιότα 4, Γκαμπατσιάνι 2, Σαλιπάντε 2, Τρινγκάλι 1.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: (Γ΄ όμιλος) Γαλλία – Μάλτα 15-11 και Ολλανδία – Τουρκία 16-9, (Δ΄ όμιλος): Σλοβενία-Τσεχία 16-14.