Εξαιρετική εμφάνιση ως τώρα από τον αθλητή πινγκ πονγκ του Παναθηναϊκού Παναγιώτη Γκιώνη στο προολυμπιακό τουρνουά. Μαχητικές μέχρι το τέλος οι Τόλιου και Τέρπου.

Με 3 στα 3 στο στάδιο 2 ο Γκιώνης και κρατάει ψηλά την πράσινη σημαία στο Σεράγεβο.

Με το απόλυτο των νικών προχωρά ο Παναγιώτης Γκιώνης στο στάδιο 2 του Προολυμπιακού τουρνουά της Ευρώπης. Επιβεβαίωσε απόλυτα τα προγνωστικά απέναντι στον Ιρλανδό Αλεξάντερ Γκίλεν, νίκησε άνετα με 4-0 και προκρίθηκε αήττητος από το 9ο γκρουπ (11-4, 11-4, 11-6, 11-3).

Ο Ιταλός Νιαγκόλ Στογιάνοφ επόμενος αντίπαλος του Παναγιώτη Γκιώνη  αύριο 17/05 στη φάση των 32.

Έλειψε η τύχη στη συγκλονιστική προσπάθεια της Κατερίνας Τόλιου για την πρόκριση στο στάδιο 2 του Προολυμπιακού τουρνουά της Ευρώπης. Απέναντι στη Ρακέλ Μορέ από την Ελβετία έφτασε με σπουδαία εμφάνιση στο ματς μπολ στο 5ο σετ κι αν επικρατούσε με 4-1 θα προκρινόταν ως 2η από το 5ο γκρουπ ευνοημένη στο σύνολο των πόντων από τριπλή ισοβαθμία (μαζί με την Ουγγαρέζα Τζορτζίνα Πότα)! Εκεί όμως έχασε τρεις πόντους στη σειρά, δέχτηκε τη μείωση σε 3-2 σετ και τότε κρίθηκε η πρόκριση σε βάρος της!

Με το ίδιο πνεύμα αγωνιστικότητας βέβαια, συνέχισε το ματς, επικράτησε με 4-2 σετ και αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι δείχνοντας ότι άξιζε να πάει στο στάδιο 2 και να κυνηγήσει περαιτέρω το όνειρο για το Παρίσι (7-11, 11-7, 11-9, 11-4, 10-12, 11-9). Στην τριπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς η Μορέ είχε 6 σετ υπέρ και 5 κατά, η Πότα ήρθε 2η με 5-5 και η Τόλιου 3η με 5-6 στο σύνολο των σετ.

Πάλεψε και στο καθοριστικό τρίτο παιχνίδι της στο 7ο γκρουπ η Ελισάβετ Τέρπου, έδωσε ό,τι είχε κόντρα στη Σοφία Ζανγκ από την Ισπανία, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην υπέρβαση. Με ήττα 4-0 σετ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Προολυμπιακού τουρνουά με την 3η θέση στο γκρουπ και ήταν η κινεζικής καταγωγής αθλήτρια, που πήρε την πρόκριση ως 2η στο στάδιο 2 (6-11, 6-11, 9-11, 6-11). Την πρωτιά κατέκτησε με τρεις νίκες η Ολλανδέζα Μπριτ Έρλαντ.