Από τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη ήρθαν τα ευχάριστα νέα για την ελληνική πλευρά και τον Παναθηναϊκό στο World Table Tennis Feeder της Σουηδίας.

Κατά την τρίτη μέρα του δυνατού τουρνουά στη Στοκχόλμη, που ήταν παράλληλα η πρώτη για τα κεντρικά ταμπλό των αγωνισμάτων, ο εξαιρετικός αμυντικός πέρασε στον 2ο γύρο του απλού ανδρών με σπουδαία, από κάθε άποψη, νίκη. Κατέβαλλε με 3-1 σετ τον Ουκρανό Γιάροσλαβ Ζμουντένκο, που ήταν 6ο φαβορί του ταμπλό και μπήκε στους «32». Μπροστά του θα βρει αύριο 05/10 τον Τούρκο Ιμπραχίμ Γκουντούζ και σαφώς έχει την ευκαιρία να προχωρήσει κι άλλο. Οι υπόλοιποι τρεις αθλητές μας αποκλείστηκαν εύκολα ή δύσκολα. Ο Παναγιώτης Γκιώνης, που ήταν απευθείας στους «64», έδειξε και πάλι ότι παραμένει σε πολύ υψηλό επίπεδο, καθώς έδωσε «μάχη» με τον Σουηδό Τρουλς Μέρεγκαρντ, 1ο φαβορί και σημερινό πρωταθλητή Ευρώπης του ομαδικού μέχρι να λυγίσει με 3-2 σετ. Σ

Στη Στοκχόλμη ο Αγγελάκης μετά τις δύο νίκες στα προκριματικά μπήκε στο ταμπλό με μία μεγάλη πρόκληση. Ο Ζμουντένκο είναι αθλητής εγνωσμένης αξίας, αλλά έχει δυσκολίες απέναντι στην άμυνα κι αυτές θέλησε να εκμεταλλευτεί ο πρωταθλητής Ελλάδας του 2020. Έβγαλε σταθερότητα, είχε καλή τακτική με επιλεγμένες επιθέσεις και «υποχρέωσε» σε αρκετά λάθη τον Ουκρανό. Στο 4ο σετ προηγήθηκε 6-3 και είδε τον έμπειρο αντίπαλο να τον προσπερνά, όμως με εξαιρετικά ράλι διαμόρφωσε με οριακή διαφορά το τελικό 3-1 (11-8, 5-11, 11-9, 11-9). Θυμίζουμε ότι ο 26χρονος διεθνής μας είναι αβαθμολόγητος τους τελευταίους μήνες (και την ερχόμενη βδομάδα θα επανέλθει έχοντας σίγουρα βαθμολογικό όφελος), ενώ ο Ζμουντένκο βρίσκεται στο νούμερο 56 του κόσμου. Ο προσεχής αντίπαλος, ο Τούρκος Γκουντούζ έκαμψε στους «64» τον Ιταλό Τζον Ογιεμπόντε με 3-2 σετ. Ο αγώνας γίνεται αύριο στις 15:05 Ελλάδας στο τραπέζι 2. Αν ο Αγγελάκης μπει στη 16άδα τότε θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Τζουλ Ρολάν (Γαλλία)-Πάγιας Τζαιν (Ινδία).