Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού λύγισε από τη Λούμπλιν με ένα καλάθι στην εκπνοή του ματς 62-63 και δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη.

Οι «πράσινες» άγγιξαν τη νίκη αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα την έχασαν μέσα από τα χέρια τους αφού δέχτηκαν 4 καθοριστικούς πόντους στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε πολύ καλή μέρα την Καρακασίδου που πέτυχε 20 πόντους και μέρος του σκοραρίσματος πήραν και οι Τζόουνς (13π.) και Ντίξον (12π.) όμως δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για μεγάλο χρονικό  διάστημα και ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ  ανταγωνιστικός σε όλη την διάρκεια του.

Η Ντίξον έφερε το ματς στα ίσα 5-5 ενώ η Τσβίτκοβιτς κράτησε κοντά τον Παναθηναϊκό στο 9-12. Εν συνεχεία ανέλαβε δράση η Καρακασίδου που ισοφάρισε αρχικά σε 15-15 και μετά σε 18-18.Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 19-24 για την Λούμπλιν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε σταδιακά και ροκάνισε τη διαφορά και τελικά κατάφερε να το φέρει στα ίσα σε 34-34 με εξαιρετική Καρακασίδου που έφτασε στους 12 πόντους.

Η Λιλιάνα Καρακασίδου συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση και έδωσε το προβάδισμα με 38-36 ενώ η Ντίξον για πρώτη φορά έφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου με 42-38.

Με ξέφρενη κούρσα η Καρακασίδου έκανε το 48-43 και μετά με μοναδικό πάτημα έκανε το 52-47 που ήταν και το αποτέλεσμα για το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν συγκλονιστικό με μεγάλη νευρικότητα εκατέρωθεν. Στα 35 δευτερόλεπτα η Τσβίτκοβιτς έκανε με καθοριστικό δίποντο με 62-59.

Ωστόσο στο τέλος ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε και ένας συνδυασμός λαθών και ατυχίας έφερε το τελικό 62-63.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 19-24, 15-10, 18-13 και 10-16

Παναθηναϊκός (Γκουζίνη): Καρακασίδου 20 (1), Κόνιαλή, Τσβίτκοβιτς 10, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 7 (1), Ντίξον 12, Τζόουνς 13 και Χαιριστανίδου.

Λούμπλιν (Σβέτσικ):Τρέσιακ 8 (2), Σμίκιεβιτς 10, Κουλίνσκα 11, Μίσκινιεν 15 Ζεμπαρέ 12, Ούλμαν 3 (1) και Κούσιακ 4.

Σε ότι αφορά τον όμιλο ο Παναθηναϊκός είιναι στην 4η θέση με 0-3 νίκες  και καλείται να ρεφάρει στα επόμενα τρία ματς.