Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στη Σλοβενία με 3-0 σετ κόντρα στη Νόβα Γκόριτσα και μαζί την πρόκριση για τις «16» του Challenge Cup.

Οι «πράσινες» διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στη σλοβένικη ομάδα (είχαν νικήσει με 3-0 στο Μετς) και μάλιστα χωρίς να χάσουν σετ. Πλέον κοιτάζουν τον επόμενο αντίπαλο που είναι η ρουμάνικη CSM Βουκουρεστίου την οποία θα αντιμετωπίσουν στις 29 Νοεμβρίου στο κλειστό του Μετς.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη χρειάστηκε 79’ λεπτά για να τελειώσει τη δουλειά με τις Χατζηευστρατιάδου 10π. (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) και Καρκάσες 10π. (8/19 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 12% άριστες) να είναι οι κορυφαίες του αγώνα.

Το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο ματς και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟ να κυριαρχεί και να κάνει το 2-0 (18-25) εξασφαλίζοντας στο σημείο αυτό την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης άνοιξε το rotation και δοκίμασε διαφορετικά σχήματα. Αυτό ήταν και το πιο ανταγωνιστικό σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 22-22 και τις γηπεδούχες να περνούν μπροστά 24-22. Οι «πράσινες» ισοφάρισαν (24-24) και πήραν τελικά το σετ με 25-27.