Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού μπήκε με το δεξί στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του με τον αγώνα Κυπέλλου κόντρα στη Νίκη Λευκάδας.

Οι «πράσινες» επικράτησαν με 67-57 της Λευκάδας που ήταν τυπικά γηπεδούχος κι έτσι πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» ήταν ανώτερο και από την αρχή πέρασε σε θέση οδηγού ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο 11-17. Στη συνέχεια, η Νίκη Λευκάδας βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει στο καλάθι (29-27) λίγο πριν το ημίχρονο. Με εύστοχο τρίποντο της Ρέιντζ και συνεχόμενους πόντους από Σταμολάμπρου και Τζόουνς, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά +9 (36-27) υπέρ των «πρασίνων».

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες της Λευκάδας για αντεπίθεση, κράτησε τη διαφορά στο +10 (35-45) μέχρι και τα μισά της περιόδου. Στα επόμενα λεπτά όμως το «τριφύλλι» δέχτηκε ένα επιμέρους σερί 10-5 και το δεκάλεπτο έληξε 45-50. Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο με τις «πράσινες» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 67-57.

Η προπονήτρια του Παναθηναϊκού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε: «Σίγουρα είναι το πρώτο ματς και είναι λογικό να υπάρχει νευρικότητα.  Η αστοχία μας σήμερα ήταν άνευ προηγουμένου. Η ομάδα όμως είναι καλά, δουλεύουμε καλά αλλά θέλουμε χρόνο. Σημασία έχει ότι πήραμε τη νίκη και έχουμε χρόνο μπροστά μας. Στα επόμενα ματς θα είμαστε καλύτεροι».

Διαιτητές: Μαρινάκης-Ασημακάκη-Ελ Ανύ

Δεκάλεπτα: 11-17, 27-36, 45-50, 57-67.

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 16, Ζιάκα, Πολίτη 9(2), Τσαβόνι, Ροντρίγκεζ 12(2), Μανίς 20(1).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(2), Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 4, Τσβίτκοβιτς 8, Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή, Τζόουνς 12, Ρέιντζ 15(2), Θεοδωρομανωλάκη 5, Χαιριστανίδου 2.