Ο κολυμβητής του Παναθηναϊκού Κριστιάν Γκολομέεβ έκανε μια φοβερή κούρσα στον τελικό των 50μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και πήρε την τιμητική 5η θέση και στέφθηκε Ολυμπιονίκης με ρεκόρ Παναθηναϊκού 21.59.

Ο «τριφυλλοφόρος» Κριστιάν Γκολομέεβ για δεύτερη φορά στη πλούσια σε διακρίσεις καριέρα του αγωνίστηκε σε ένα τελικό Ολυμπιακών Αγώνων. Ήταν φιναλίστ στα 50μ ελεύθερο στο Παρίσι, και τερμάτισε στη 5η θέση, όπως και το 2021 στο Τόκιο.

Ο χρόνος του 21.59 στη κούρσα της μιάς ή…καμιάς ανάσαςκαι έσπασε και το ρεκόρ Παναθηναϊκου που κατείχε ο ίδιος από την προηγούμενη ημέρα με 21.62. 0 Σίγουρα σε μια πάρα πολύ δύσκολη κούρσα όπου ο πρώτος από τον όγδοο είχαν διαφορά 39 εκατοστά ! Ο Γκολομέεβ από τη τρίτη θέση του βάθρου μόλις τρία εκατοστά! Όλα δηλαδή κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αυστραλός Κάμερον ΜακΙβόι με 21.25 (είχε κάνει δυο επίσης καταπληκτικές κούρσες στο 21.32 και 21.38),παγκόσμιος πρωταθλητής το 2023, δεύτερος το 2024, που χάρισε στη πατρίδα του το πρώτο χρυσό στην ιστορία στο αγώνισμα. Δεύτερος ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής το 2022 Βρετανός Μπεν Πράουντ με 21.30 και τρίτος ο Γάλλος Φλοράν Μανοντού με 21.56, που κατέκτησε το τέταρτο διαδοχικό Ολυμπιακό του μετάλλιο στο αγώνισμα. Τέταρτος ο Τζος Λιεντό από τον Καναδά με 21.58 (συμμετείχε καθώς αποσύρθηκε ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ) ενώ ο Αμερικανός κάτοχος του τίτλου, Κάλεμπ Ντρέσελ, περιορίστηκε στην έκτη θέση.

«Μόλις τρία εκατοστά μακριά από το βάθρο» είπε στην κάμερα της ΕΡΤ κουνώντας με νόημα το κεφάλι του. «Δυστυχώς δεν τα κατάφερα. Ήθελα πολύ το μετάλλιο, αλλά τι να κάνουμε. Έτσι είναι αυτό το αγώνισμα» επισήμανε και πρόσθεσε: «Ένιωσα καλά μέσα στην κούρσα αλλά έγιναν μερικά λαθάκια. Τερμάτισα πάλι πέμπτος και νιώθω στεναχωρημένος για το αποτέλεσμα. Θα δω και πάλι την κούρσα μαζί με τον προπονητή μου γιατί πιστεύω πως έκανα περισσότερες χεριές απ΄ότι έπρεπε. Πιστεύω πως θα μπορούσα να έχω καλύτερη επίδοση. Τα τελευταία χρόνια έχω δουλέψει πολύ, αλλά σε αυτόν τον τελικό δεν τα κατάφερα».