Πολύ θετικά νέα είχε η ελληνική πλευρά στην τέταρτη και προτελευταία μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης και ειδικά για τους Αγγελάκη, Κωνσταντινόπουλο, Τόλιου, Γερασιμάτου και Παρίδη του Παναθηναϊκού.

Μετά από σπουδαίες εμφανίσεις εξασφάλισε τέσσερα ακόμα μετάλλια στο Σεράγεβο, πείθει ότι μπορεί να φτάσει και σε πρωτιές, ενώ έδειξε ότι μπορούσε να πετύχει και περισσότερα πράγματα.

Στο απλό ανδρών μπήκε στην 4άδα και σιγούρεψε θέση στο πόντιουμ των νικητών ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης (στα ατομικά αγωνίσματα δεν προβλέπονται ματς για τις θέσεις 3-4). Ίδιο πλασάρισμα εμφανίζει στο απλό γυναικών η Κατερίνα Τόλιου και οι δύο φτάνουν σε νέα διάκριση στην καριέρα τους.

Στο διπλό ανδρών προχώρησαν στα ημιτελικά οι Κωνσταντίνος Αγγελάκης/Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος και στο διπλό γυναικών οι Μαλαματένια Παπαδημητρίου/Ιωάννα Γερασιμάτου .

Το πρωτάθλημα ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή με τους τελικούς στο απλό και το διπλό των δύο κατηγοριών.

Ο Αγγελάκης αναμετριέται αύριο στις 12:00 ώρα Ελλάδας, στα ημιτελικά, με τον Τούρκο Ζιβέρ Γκουντούζ. Η Τόλιου αντιμετωπίζει στις 11:30 τη Ρουμάνα Μπιάνκα Μέι Ρόζου. Οι Αγγελάκης/Κωνσταντινόπουλος συναντούν στην 4άδα στις 11:00 τους Τούρκους Ιμπραχίμ Γκουντούζ/Ζιβέρ Γκουντούζ και οι Παπαδημητρίου/Γερασιμάτου στις 10:30 τις Σέρβες Ρέκα Μπέζεγκ/Ραντμίλα Τόμινιακ.

Στο απλό ανδρών έγινε ταμπλό των «32». Ο Αγγελάκης άρχισε με bye και μετά προχώρησε με δύο νίκες επιβεβαιώνοντας την καλή του κατάσταση. Στους «16» επικράτησε του Βόσνιου Λούκα Μιχαΐλοβιτς με 4-0 σετ (11-7, 11-6, 11-4, 11-3). Στον 3ο γύρο ήταν ασυναγώνιστος κόντρα στον Σέρβο Πέρο Τέπιτς, «χρυσό» Βαλκανιονίκη του ομαδικού προχτές και με το ευρύ 4-0 σετ εξασφάλισε το μετάλλιο (11-3, 11-4, 11-5, 11-4). Αύριο αναμετριέται με τον Τούρκο Ζιβέρ Γκουντούζ, ο οποίος συνεχίζει από την κορυφή του ταμπλό επειδή δημιούργησε έκπληξη εναντίον του 1ου φαβορί, του Σέρβου Ντιμίτρε Λέβαγιατς (στους «16» με 4-3 σετ). Στο άλλο ματς της 4άδας ο Ιμπραχίμ Γκουντούζ αντιμετωπίζει τον Ρουμάνο Ντράγκος Μπουγιόρ.

Ο Κωνσταντόπουλος και ο Σταματούρος αποκλείστηκαν διαδοχικά από το 2ο φαβορί, τον Τούρκο Ιμπραχίμ Γκουντούζ. Ο Κωνσταντινόπουλος κατέβαλλε στον 1ο γύρο τον Βούλγαρο Ράντοσλαβ Κότεφ με 4-0 σετ (11-9, 11-6, 11-3, 11-9) και κάμφθηκε στη 16άδα από τον Γκουντούζ με 4-1 σετ (11-9, 8-11, 10-12, 6-11, 9-11).

Στο απλό γυναικών η Τόλιου προχωρά δυναμικά στην πρώτη εμφάνισή της σε Βαλκανικό πρωτάθλημα και από τα σημερινά ματς θα της μείνει σίγουρα μία… ρεβάνς. Μετά το bye στον γύρο των «32» νίκησε στη 16άδα τη Ρουμάνα Έβελιν Ουνγκβάρι με 4-1 σετ (11-4, 11-7, 9-11, 11-8, 11-9). Στον καθοριστικό για τα μετάλλια προημιτελικό συνάντησε τρίτη φορά στο Σεράγεβο τη Μαρία Γιόβκοβα, τέως αθλήτρια της ΑΕΚ και νυν του Πέρα. Τις προηγούμενες δύο, στα πολύ σημαντικά ματς του ομαδικού είχε ηττηθεί, τώρα νίκησε εκείνη με 4-2 σετ τη Βουλγάρα αντίπαλο και πέρασε στα ημιτελικά (11-6, 11-7, 8-11, 4-11, 11-9, 11-6). Πρόκληση αναλαμβάνει και αύριο βέβαια, όχι μόνο γιατί θέλει την είσοδο στον τελικό, αλλά κι επειδή καλείται να σημειώσει κι άλλη νίκη απέναντι στη Ρουμάνα πρωταθλήτρια Ευρώπης Under 19 αυτό το καλοκαίρι, Μπιάνκα Μέι Ρόζου ύστερα από εκείνη στα ημιτελικά του ομαδικού. Στον άλλο ημιτελικό η Ρουμάνα Τατιάνα Πλαϊάν τίθεται αντιμέτωπη με τη Βουλγάρα Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα

Η Κωνσταντίνα Παρίδη προχώρησε άνευ αγώνα και στον 2ο γύρο απέκλεισε τη Σέρβα Μάγια Βάνιο με 4-1 σετ (11-8, 3-11, 14-12, 11-4, 17-15). Αργά το απόγευμα έπαιξε για το μετάλλιο και αποκλείστηκε με 4-0 σετ από τη Βουλγάρα Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα, την οποία έχουν γνωρίσει και οι Έλληνες φίλαθλοι με τη φανέλα της ΧΑΝΘ (11-9, 11-9, 11-2, 11-9).

Η Γερασιμάτου αποκλείστηκε στον 1ο γύρο από τη Βουλγάρα Βικτόρια Πέρσοβα με 4-1 σετ (7-11, 5-11, 11-6, 8-11, 6-11).

Το διπλό ανδρών άρχισε από τον γύρο των «16». Οι Αγγελάκης/Κωνσταντινόπουλος είχαν bye από την κορυφή του ταμπλό. Στα προημιτελικά επιβλήθηκαν των Φατίχ Καραμπαξάκου/Κρέσνικ Μαχμούτι από το Κόσοβο και μπήκαν στην προνομιούχο 4άδα (11-7, 11-4, 11-3). Στην 4άδα αύριο βρίσκουν μπροστά τους το δυνατό τουρκικό δίδυμο των Γκουντούζ. Οι Σταματούρος/Χατζηλυγερούδης έχασαν στον 1ο γύρο από τους Σέρβους Νεμάνγια Ντζίλας/Ντιμίτρε Λέβαγιατς με 3-1 σετ (11-7, 9-11, 4-11, 12-14).

Στο ταμπλό του διπλού γυναικών οι Γερασιμάτου/Παπαδημητρίου επιβλήθηκαν στις «16» των Σέγκα Χασάνι/Λένε Οσμάνι από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-8, 11-9, 11-2). Συνέχισαν σε ακόμα πιο υψηλό ρυθμό και κατέβαλλαν επίσης στα τρία σετ τις Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα/Βικτόρια Πέρσοβα από τη Βουλγαρία (11-8, 11-9, 11-8). Την Κυριακή διεκδικούν την είσοδο στον τελικό ενάντια στις Σέρβες Ρέκα Μπέζεγκ/Ραντμίλα Τόμινιακ, οι οποίες είχαν σταματήσει νωρίτερα το 2ο φαβορί, τις Τουρκάλες Κουλακτσέκεν/Όζκαγια.

Στο ίδιο ταμπλό οι Τόλιου/Παρίδη νίκησαν άνευ αγώνα στον 1ο γύρο τις Μαρίγια Γκνιάτιτς/Σάρα Χαμζάκαντιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Στα προημιτελικά είχαν ντέρμπι με τις Βουλγάρες Καλίνα Χρίστοβα/Μαρία Γιόβκοβα και λύγισαν στα πέντε σετ (11-7, 4-11, 9-11, 13-11, 8-11)