Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού δεν τα κατάφερε στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην ΑΕΚ καθώς γνώρισε την ήττα με 3-0.

Μέτρια αγωνιστική κατάσταση έδειξαν οι «πράσινες» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στις «κιτρινόμαυρες» στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων.

Οι «πράσινες» έμειναν μακριά από μια καλή αγωνιστική εικόνα και καλούνται να ρεφάρουν το τρίποντο που έχασαν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άργησε να πατήσει καλά στο γήπεδο. Προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι από πίσω ωστόσο δεν βρέθηκαν κενοί χώροι και με συνδυασμό κάποιων λαθών οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0. Μετά τα μισά του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον έλεγχο του ματς αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο δεύτερο μέρος οι πράσινες προσπάθησαν να απειλήσουν όμως με μια κόντρα νωρίς  ήρθε και το 2-0.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να ρισκάρει όμως δεν κατάφερε να μειώσει καις το 82΄ ήρθε το τελικό 3-0.

ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Γιαννακούλη, Ζαγκλή, Καπνίση, Τσελέντη, Παυλοπούλου, Τζουτζουράκη, Γεωργίου, Στεφάτου, Παναγιώτου, Βιολάρη, Κόγγουλη.

Παναθηναϊκός (Κνέζεβιτς): Χατζηχαριστού, Νεφρού, Ολζέφσκα, Γκάτσου, Δημητρίου, Κόλλια, Κοκοτσάκη, Μπράμε, Κωστοπούλου, Πούλιου, Σπυριδωνίδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Χαμαλίδου, Νταρζάνου και Κατωπόδη στη θέση των : Μπράμε, Κοκοτσάκη και Κωστοπούλου.

Σκόρερ για την ΑΕΚ: (9′,58’Κόγγουλη,82’Βιολάρη)

Σε δήλωση του ο Κνέζεβιτε τόνισε «Ξέραμε ότι είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για πρεμιέρα. Δεχτήκαμε γκολ σε καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού και δεν εκμεταλλευτήκαμε τα δυνατά μας στοιχεία, ούτε τις ευκαιρίες».