Η Κωνσταντίνα Παρίδη και ο Κώστας Κωνσταντινόπουλος του Παναθηναϊκού κατέκτησαν την Πέμπτη θέση στο Μικτό στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στο Σεράγεβο

Μεστή από δράση στα ατομικά αγωνίσματα ήταν η σημερινή (06/09) τρίτη μέρα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης, που διεξάγεται στο Σεράγεβο. Μετά το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό ανδρών και την 4η θέση στο ομαδικό γυναικών οι Έλληνες αθλητές απέδωσαν καλά άλλη μια μέρα, μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά σε ένα ακόμα βάθρο νικητών.

Στο διπλό μικτό ανδρών-γυναικών οι Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος/Κωνσταντίνα Παρίδη (στη φωτό η δεύτερη) μπήκαν στην 8άδα με δύο δύσκολες νίκες κι αργότερα έχασαν στα πέντε σετ την είσοδο στην 4άδα και τα μετάλλια. Στο απλό την Παρασκευή έγιναν τα γκρουπ και οι επτά από τους οκτώ Έλληνες πέρασαν στα ταμπλό. Οι περισσότεροι με την 1η θέση στους ομίλους τους. Μόνο ο Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης αποκλείστηκε κι αυτός στον πόντο. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται αύριο Σάββατο οπότε μπαίνουν στο πρόγραμμα το διπλό ανδρών και το διπλό γυναικών.

Το διπλό μικτό ανδρών άρχισε σήμερα από τον γύρο των «32». Ο Κωνσταντινόπουλος και η Παρίδη έκαμψαν αρχικά τους Νικόλα Μιχαΐλοβιτς/Έμα Λόβριτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-7, 9-11, 11-7, 11-9). Με νέα αξιόλογη εμφάνιση στη 16άδα το δίδυμο αριστερόχειρα και δεξιόχειρα απέκλεισε με 3-2 σετ το 2ο φαβορί του αγωνίσματος, τους Τούρκους Ιμπραχίμ Γκουντούζ/Σιμάι Κουλακτσέκεν (δεν αναφέρονται αναλυτικά τα σκορ των σετ στην ιστοσελίδα των αγώνων). Στον καθοριστικό προημιτελικό για την πρόκριση στις θέσεις μεταλλίων είχε εξίσου σκληρή δοκιμασία. Αντιμετώπισε τους Σέρβους Νεμάνγια Ντζίλας/Μπέζεγκ, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και ισοφάρισε ισάριθμες για να ηττηθεί τελικά στα πέντε σετ (10-12, 11-8, 6-11, 12-10, 4-11).

Ο Σταματούρος με την Παπαδημητρίου προχώρησαν χωρίς αγώνα στους «16» κι εκεί ηττήθηκαν από τους Ντράγκος Μπουγιόρ/Τάνια Πλαϊάν από τη Ρουμανία με 3-0 σετ (8-11, 10-12, 9-11).

Οι Χατζηλυγερούδης/Γερασιμάτου απέκλεισαν τους Έντιν Γκούτιτς/Άνια Ζλοτργκ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-7, 11-5, 11-8) κι έχασαν στη 16άδα από το 1οφαβορί, τους Σέρβους Λέβαγιατς/Τόμινιακ με 3-1 σετ (7-11, 5-11, 11-8, 7-11). Ο Αγγελάκης και η Τόλιου αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο από τους Ρουμάνους Λούκα Οπρέα/Έβελιν Ουνγκβάρι με 3-1 σετ (11-4, 8-11, 7-11, 11-13).

Στο απλό ανδρών δημιουργήθηκαν 10 προκριματικά γκρουπ. Ο Κωνσταντίνος Κωνστατινόπουλος πήρε τη 2η θέση στο 1ο γκρουπ. Αρχικά βρήκε πάλι αντίπαλο, μετά τον χτεσινό τελικό του ομαδικού, τον Σέρβο Ντιμίτρε Λέβαγιατς (1ο φαβορί του αγωνίσματος) και κάμφθηκε με 3-1 σετ (11-3, 12-14, 6-11, 9-11). Εν συνεχεία νίκησε τον Έντιν Γκούτιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-5, 11-7, 11-7).

Ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης επιβεβαίωσε τον ρόλο του ως επικεφαλής στο 3ο γκρουπ. Ξεπέρασε τον Βούλγαρο Ράντοσλαβ Κότεφ με 3-1 σετ (11-5, 11-7, 9-11, 11-2) και τον Βόσνιο Νικόλα Μιχαΐλοβιτς με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-4).

Ο Σταματούρος ήταν το ίδιο αποτελεσματικός ως επικεφαλής στο 7ο γκρουπ. Επικράτησε του Ιταλού Λορέντζο Σιμόν με 3-1 σετ (11-4, 9-11, 11-3, 11-6) και του Αλβανού Άρον Κόνι με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 11-8).

Ο Χατζηλυγερούδης είχε δύο μεγάλες αναμετρήσεις στο 4ο γκρουπ. Τις έχασε στις λεπτομέρειες και αποκλείστηκε με την 3η θέση. Στο πρώτο του παιχνίδι κάμφθηκε από τον Ρουμάνο Ντράγκος Μπουγιόρ με 3-1 σετ (11-9, 13-15, 7-11, 9-11) και στο δεύτερο από τον Βόσνιο Μπένζαμιν Ζίγιαντιτς με 3-2 σετ. Στον καθοριστικό αγώνα είχε ματς μπολ με 10-8 (8-11, 6-11, 11-9, 11-3, 10-12).

Τα νοκ άουτ αρχίζουν αύριο από τους «32». Ο Αγγελάκης και ο Σταματούρος έχουν bye. Ο Αγγελάκης συναντά στη 16άδα τον νικητή του αγώνα Ουγκουρτσάν Ντουρσούν (Τουρκία)-Λούκα Μιχαΐλοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη). Ο Σταματούρος αντιμετωπίζει είτε τον Λούκα Οπρέα (Ρουμανία) είτε τον Κοσταντίνο Καπούκιο (Ιταλία). Ο Κωνσταντινόπουλος κληρώθηκε στον 1ο γύρο Βούλγαρο Ράντοσλαβ Κότεφ

Στο απλό γυναικών σχηματίστηκαν 10 προκριματικά γκρουπ. Η Κωνσταντίνα Παρίδη πρώτευσε στο 3ο γκρουπ. Νίκησε τη Βουλγάρα Βικτόρια Πέρσοβα, που ήταν επικεφαλής, με 3-2 σετ (13-11, 6-11, 11-6, 5-11, 11-8) και άνευ αγώνα τη Βόσνια Σάρα Χαμζάκαντιτς, η οποία δεν εμφανίστηκε.

Η Κατερίνα Τόλιου κυριάρχησε ως επικεφαλής στο 4ο γκρουπ. Επιβλήθηκε της Άλμα Μεχμέτι από την Αλβανία με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 11-7) και της Βόσνιας Μαρίγια Γκνιάτιτς με το ίδιο σκορ (11-4, 11-3, 12-10).

Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου επίσης αναδείχτηκε νικήτρια ως επικεφαλής στο 6ο γκρουπ. Κατέβαλλε εύκολα τη Λένε Οσμάνι από το Κόσοβο με 3-0 σετ (11-5, 11-3, 11-6) και την Εμιριέτα Ισούφι από την Αλβανία με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-1). Η Ιωάννα Γερασιμάτου πήρε την 1η θέση στο 8ο γκρουπ. Αρχικά νίκησε κι εκείνη την επικεφαλής και συγκεκριμένα τη Βουλγάρα Καλίνα Χρίστοβα, με την οποία την περασμένη σεζόν πανηγύρισαν με τη φανέλα της ΑΕΚ το Κύπελλο Αττικής γυναικών. Επικράτησε με 3-2 σετ (9-11, 11-8, 11-8, 7-11, 11-4). Στο επόμενο ματς έχασε στα πέντε σετ και τελικά προκρίθηκε ως 2η. Έχασε τα πρώτα σετ από τη Σέρβα Ραντμίλια Τόμινιακ (7-11, 8-11), ισοφάρισε σε 2-2 (με 11-8 και 11-8) και χάνοντας ματς μπολ στο καθοριστικό σετ λύγισε στην παράταση (11-13).

Το Σάββατο στο ταμπλό η Παρίδη, η Τόλιου και η Παπαδημητρίου έχουν bye στον γύρο των «32». Η Παρίδη θα βρει μπροστά της στον 2ο γύρο είτε τη Μάγια Βάνιο (Σερβία) είτε τη Μαρίγια Γκνιάτιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη).

Η Τόλιου συναντά όποια νικήσει στον αγώνα Έβελιν Ουνγκβάρι (Ρουμανία)-Σαμάντα Αγκόλι (Αλβανία). Η Παπαδημητρίου αντιμετωπίζει στη 16άδα την Τουρκάλα Μερβέ Οζτούρκ. Η Γερασιμάτου αναμετριέται στον 1ο γύρο με τη Βουλγάρα Βικτόρια Πέρσοβα.

Το διπλό ανδρών αρχίζει αύριο από τον γύρο των «16». Οι Αγγελάκης/Κωνσταντινόπουλος είναι 1ο φαβορί κι έχουν το μοναδικό bye στο ταμπλό. Στα προημιτελικά συναντούν τον νικητή από τον αγώνα Στεφάν Ντιμιτρόφ/Ράντοσλαβ Κότεφ (Βουλγαρία)-Φατίχ Καραμπαξάκου/Κρέσνικ Μαχμούτι (Κόσοβο). Οι Σταματούρος/Χατζηλυγερούδης αντιμετωπίζουν στον 1ο γύρο τους Νεμάνγια Ντζίλας/Ντιμίτρε Λέβαγιατς από τη Σερβία.

Ταμπλό των «16» υπάρχει και στο διπλό γυναικών. Το Σάββατο οι Τόλιου/Παρίδη αντιμετωπίζουν στον 1ο γύρο τις Μαρίγια Γκνιάτιτς/Σάρα Χαμζάκαντιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Οι Γερασιμάτου/Παπαδημητρίου συναντούν τις Σέγκα Χασάνι/Λένε Οσμάνι από το Κόσοβο.