Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 10-13 από τον ΠΑΟΚ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στη σειρά των μικρών τελικών στην Α1 πόλο Ανδρών.

Οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση στον δεύτερο αγώνα που θα διεξαχθεί την Κυριακή 26 Μαΐου στις 8μ.μ. στο Ποσειδώνιο. Η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και η 3η θέση δίνει το εισιτήριο για το LEN Champions League. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» και του αγώνα ήταν ο Στίβενσον με πέντε γκολ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1. Με πέναλτι του Στίβενσον ο ΠΑΟ πήρε ξανά το προβάδισμα (2-1), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι έφεραν στα ίσα το σκορ (2-2) και πήραν κεφάλι με 2-3. Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε και με επιμέρους σκορ 1-3 βρέθηκε να κυνηγάει στο ημίχρονο 3-6. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τελικό 10-13.

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 4-4, 3-3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου Ν., Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 5, Μπραΐμης 1, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 2, Δερμιτζάκης Δ., Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης.

ΠΑΟΚ Domus Ergo (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας 2, Λασκαρίδης, Προσινικλής Ν., Καπράκος 1, Κεχαλάρης Ι. 2, Τσολακούδης 3, Ξυλάς, Ντέλιτς 1, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Μπίμπλιας, Σιορδίλης, Σάλεχ 1, Καρατζάς 1.