Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα τον Ανδρογέα 47-42 στο Μετς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του δεύτερου τουρνουά της κανονικής περιόδου του W Risings Stars που ολοκληρώνεται απόψε (10/12).

Στο παιχνίδι που καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν ντέρμπι, το τριφύλλι χρειάστηκε την ευστοχία της πρώτης σκόρερ των “πρασίνων”, Δανιέλλας Φελούρη στις βολές στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης προκειμένου να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, καθώς ο Ανδρογέας, σε αντίθεση με την εικόνα που παρουσίασε στην αναμέτρησή του με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, στον σημερινό αγώνα εμφανίστηκε αρκετά μαχητικός.

Η ομάδα της Κρήτης μάλιστα είχε ελαφρύ προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το 28′ (26-30), ενώ παρέμεινε κοντά στο σκορ όταν στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός γύρισε το ματς υπέρ του (38-33, 33′).

Το τρίποντο της Βαρδαβά έφερε τον Ανδρογέα σε απόσταση αναπνοής 1΄58” πριν τη λήξη του αγώνα (44-42), ωστόσο κάποιες βεβιασμένες ενέργειες των Κρητικών στην επίθεση σε συνδυασμό με την ψυχραιμία της Φελούρη στις βολές, έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Βελέντζας, Κουτιβής, Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 9-5, 19-19, 30-30, 47-42

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα, Παπαδοπούλου, Μαντζιώρη 2, Φελούρη 16 (1), Μπάτσιου 10 (1), Γρηγοράκη 3 (1), Καμπακά 4, Δεληστάθη 2, Υφαντοπούλου 4, Πατσιατζή 6.

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Καζάκη 7, Γαλανάκη, Γιαπιτζόγλου 14, Τζανετή 10 (2), Χαλεπάκη, Μηλιαρά 5, Τσαγκαράκη, Τζενάκη, Βαρδαβά 6 (1).