Η ανδρική ομάδα futsal του Παναθηναϊκού πήρε πολύτιμο διπλό στο κλειστό της Πολιτείας κόντρα στη σκληροτράχηλη Αθήνα 90΄ με 7-4.

Το δεύτερο τρίποντο μάζεψε ο Παναθηναϊκός απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο όπως είναι η Αθήνα 90΄ στην έδρα της.

Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν έμειναν ποτέ πίσω στο σκορ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος στο παιχνίδι και κατάφερε μόλις στο 3΄ να ανοίξει το σκορ με τον Πάνου που έκανε το 1-0.

Με ηρεμία και υπομονή το «τριφύλλι» κατάφερε και διπλασίασε τα τέρματα του στο 17΄ με τον έμπειρο Καραβίδα έπειτα από ασίστ του γκολκίπερ Ζέρβα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου κάνοντας το 1-2.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η σειρά του Παπακώστα και  έκανε το  1-3.

Κατόπιν ο Λιαρόπουλος εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το 1-4.

Σε αυτό το χρονικό σημείο η Αθήνα 90΄ εκμεταλλεύτηκε κάποια σημεία έντασης και αδράνειας των «πράσινων» και κατάφερε σταδιακά να φέρει το ματς στα ίσα 4-4 περίπου στο 32 της αναμέτρησης.

Εκεί ανέλαβε και πάλι δράση ο Πάνου που με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 4-5 και ο Γ.Αυλωνίτης ήταν αυτός που με έξυπνο τρόπο διαμόρφωσε το 4-6 για τον Παναθηναϊκό.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Γούσης εκμεταλλεύτηκε το ρίσκο των γηπεδούχων και από μακρινή απόσταση έκανε το 4-7.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας): Ζέρβας, Παπακώστας, Λιαρόπουλος, Πάνου,Τσέπας, Γούσης, Καραβίδας,Σίμος, Φλώρος, Παυλίδης, Γρηγοράκος, Γ.Αυλωνίτης και Β.Αυλωνίτης.

Κόκκινη: Β.Αυλωνίτης

Ο προπονητής Γιάννης Ζιάβας ανέφερε: «Ήταν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη στην έδρα ενός αντιπάλου που σε οποιαδήποτε κατάσταση κι αν είναι θεωρείται υπολογίσιμη έδρα και η ομάδα αυτή έχει πολλά χιλιόμετρα στο φούτσαλ. Ξέρει να τιμωρεί τα λάθη και τις αδράνειες όπως έκανε και με μας. Κρατάω πέρα από τη νίκη την καλή ανά διαστήματα εμφάνιση, τις πολλές ευκαιρίες που είχαμε παρόλο που δε σκοράραμε με καλό ποσοστό. Κρατάω το χαρακτήρα που δείξαμε όταν το ματς ήρθε στα ίσα. Δείξαμε το χαρακτήρα μας και την ποιότητά μας σαν ομάδα για να πάρουμε αυτό που δίκαια μας άξιζε στο παιχνίδι.