Σπουδαία εμφάνιση από την Εθνική ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο και νίκη με 61-48 κόντρα στην Τσεχία στον πρώτο της αγώνα με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να πιάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να περιμένει η Εθνική, η οποία επικράτησε με 61-48 της Τσεχίας, έχοντας σε μεγάλη επιθετική μέρα τους Μαρτσάκη (20π.) ενώ και ο Δίτσης του «τριφυλλιού» είχε 4 πόντους.

Όλοι οι παίκτες ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα και πανηγύρισαν τη νίκη, που μπορεί να ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία, αν κι ακόμα είναι νωρίς.

Η Εθνική έκανε εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 17-6 υπέρ της. Οι Τσέχοι κουράστηκαν, παρότι για 30 λεπτά ήταν μέσα στο παιχνίδι, παραδόθηκαν, με αποτέλεσμα όχι να έρθει η νίκη για τη «γαλανόλευκη», αλλά να υπάρξει και διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 24-27, 42-44, 48-61.