Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε της αξιόμαχης Σενουά με 3-0 σετ και απέδειξε ότι είναι το φαβορί του ζευγαριού και καλείται να σφραγίσει την πρόκριση στη Γενεύη.

Με μεγάλη σοβαρότητα και πειθαρχία παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του φέτος απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, παρότι η ομάδα ταλαιπωρείται από τραυματισμούς.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν και πήραν ένα πολύ καλό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση των 32  του Challenge Cup ωστόσο θα πρέπει να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και στην Ελβετία για να έρθει το πολυπόθητο εισιτήριο.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 400 φιλάθλους του «τριφυλλιού» που προσήλθαν στο κλειστό του Μετς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν από την αρχή πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα έχοντας εναλλάξ προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι που ξέφυγε στο 10-7.

Το «τριφύλλι» κράτησε ψηλά την απόδοση του και κατάφερε να μείνει μπροστά με 13-11 ενώ με δύο άσους  του Έλγκερτ και ένα εξαιρετικό σερβίς  ήρθε το 19-14.

Εν συνεχεία δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα και το τελικό 25-21 ήρθε φυσιολογικά και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στα σετ με 1-0.

Το δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι δυνατά και ήταν μπροστά στο σκορ με 5-6 και 6-8.

Ο Νίλσεν με δύσκολο σερβίς έφερε  το ματς στα ίσα και με δική του ενέργεια έκανε το 9-8 ενώ σε κομβικό σημείο έκανε το 16-15.

Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης κατάφερε με ψυχωμένο μπλοκ και καλό σερβίς του Μάρκου να διαμορφώσει το 19-17 ενώ με νέο μπλοκ του Βουλκίδη ήρθε το 20-17.Το «τριφύλλι» κατέκτησε το σετ με 25-20 και έκανε το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα με 7-4 ωστόσο η Σενουά έμεινε στο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 10-10.

Με ένα γρήγορο 2-0 ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι πλεονέκτημα δύο πόντων και κατόπιν το έφτασε στο 14-11 και εν συνεχεία στο 17-13. Οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας ως το τέλος και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20 γράφοντας παράλληλα το τελικό 3-0.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-21

2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-20

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 30 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Σενουά προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-20) σε 77′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Έγκερτ 5 (4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκασμάν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Νιέλσεν 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Φράγκος 5 (4/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 20% άριστες), Πρωτοψάλτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κασαμπαλής, Μάρκου.

ΣΕΝΟΥΑ (Κάρλος Καρένο): Πέσλατς 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Κοβάτσεβιτς 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νόρις 7 (6/18 επ., 1 άσσος), Κούρικ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Τζοκιτς 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 8% άριστες), Χέλιο 6 (6/6 επ.) / Βιλαγιόμπος (λ, 50% υπ. – 14% άριστες), Πόφετ, Κάουλινγκ, Ντούιμπ.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Προπονητής Παναθηναϊκού): Είχε αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες και αυτό σημαίνει ότι και οι δύο ομάδες πίεσαν. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος για πρώτο παιχνίδι.

Η διάθεση και ο πανηγυρισμός είναι ένα μέρος του παιχνιδιού αλλά δεν στέκομαι σε αυτά γιατί αυτά πάντα υπάρχουν σε εμάς.

Χρειαζόμαστε χρόνο γιατί ουσιαστικά η προετοιμασία μας πήγε στράφι με τους τραυματισμούς και στους τρεις μας ακραίους αισθανόμαστε ότι ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα.

Ξεκινάμε με δύο μεγάλα ντέρμπι στο πρωτάθλημα  δεν υπάρχει ο χρόνος που λέμε αλλά η δουλειά μας είναι να καλύπτουμε το χαμένο έδαφος».

Άρης Χανδρινός (λίμπερο Παναθηναϊκού) «Ήταν το ντεμπούτο μας και δεν έχουμε δέσει ακόμα σαν ομάδα. Μπορούμε να δώσουμε πολλά  παραπάνω πράγματα από αυτά που είδαμε σήμερα.

Κρατάμε τα θετικά αλλά και τα αρνητικά τα οποία μπορούμε να βελτιώσουμε στην προπόνηση.Μας βοήθησε το σέρβις προς το τέλος των σετ και τα πήγαμε καλά.

Ο Πρωτοψάλτης είναι ένας ολοκληρωμένος παίκτης και προσπαθώ και με τις άμυνες μου και με τη φωνή μου και πιστεύω στο μέλλον θα ξεκλειδωθούμε όλοι.

Είναι η πρώτη φορά με κόσμο που ο κόσμος είναι μαζί μου τους ευχαριστούμε πολύ και τους περιμένουμε σε κάθε παιχνίδι».

Σέρλος Καρένο (Προπονητής Σενουά):Για εεμας δεν ηταν ευκολο να παιξου στο επιπεδο του παναθηναικου και δυσκολευτηκαμε. Κάναμε κάποια λάθη όμως είχαμε συνεχώς πίεση. στο δεύτεορ παιχνίδι στη Γενεύη ο παναθηναϊκός θα πρέπει να είναι και πάλι πολύ δυνατός για να μας αποκλείσει.

Μπαπτίστ Πόφετ : «Εμείς ήμασταν κοντά στο σκορ ωστόσο σε κάποιες λεπτομέρειες χάναμε και μείναμε πίσω. Αφήνουμε αυτό το ματς πίσω και κοιτάμε το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα μας που θέλουμε να αποδείξουμε ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε ακόμα καλύτερα»