Ο αθλητής πινγκ πονγκ του Παναθηναϊκού Παναγιώτης Γκιώνης αποχαιρετά το Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού με θερμό χειροκρότημα για μία ακόμα συγκλονιστική προσπάθειά του.

Το εμπόδιο του Αμερικανού Κανάκ Τζα στον 2ο γύρο του απλού αποδείχτηκε πολύ υψηλό και ήρθε ο αποκλεισμός με 4-2 σετ και το πλασάρισμα στις θέσεις 17-32. Ο κορυφαίος αμυντικός ήθελε πολύ να μπει πρώτη φορά στην καριέρα του στη 16άδα των Ολυμπιακών Αγώνων και έδωσε κάθε ικμάδα των δυνάμεών του, ειδικά για να γυρίσει το ματς μετά το 3-0.

Δεν τα κατάφερε ενάντια σε πολύ καλό αθλητή, αποδοτικό παράλληλα και άριστα διαβασμένο απέναντι στην άμυνα, αλλά βέβαια παίρνει τα συγχαρητήρια όλων για τη νέα ανταγωνιστική παρουσία στα 44 χρόνια του, για το επίτευγμα-ρεκόρ γενικά για τον ελληνικό αθλητισμό με τις έξι συμμετοχές στη μεγαλύτερη αθλητική εκδήλωση.

Με τη νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στον Καναδό Λι Έντουαρντ ο Γκιώνης (νούμερο 56 στα seeding)  βρέθηκε για 4η φορά στον 2ο γύρο Ολυμπιακού τουρνουά και το μεσημέρι της Τετάρτης κυνηγούσε τον μεγάλο του στόχο: Μία είσοδο στη 16άδα του απλού σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Περίμενε ότι θα έχει πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον ινδικής καταγωγής Κανάκ Τζα (Νο59) και ήξερε ότι καλείτο να πιάσει πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Τα σετ: 5-11, 4-11, 7-11, 11-7, 11-8, 8-11

Λίγα λεπτά μετά το τέλος του μεγάλου αγώνα, που κράτησε μία ώρα, ο Γκιώνης μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ στη μικτή ζώνη:

«Κατ’ αρχάς πρέπει να ομολογήσω ότι ο αντίπαλος έπαιξε εξαιρετικά. Του αξίζουν θερμά συγχαρητήρια, ήταν πολύ δυνατός και καλύτερος από εμένα στην αρχή. Θα έλεγα καλύτερος και πνευματικά και σωματικά. Άργησα να μπω στο ματς σαν να χάρισα τα τρία πρώτα σετ. Μετά βρήκα ρυθμό, βελτίωσα την απόδοσή μου, όταν μείωσα το σκορ πέρασα ένα άγχος στον αντίπαλο, αλλά ενδιάμεσα ήμουν και λίγο άτυχος. Αναφέρομαι στο 3ο σετ όπου ο αντίπαλος είχε κάποιες τυχερές μπάλες σε κρίσιμα σημεία. Αν πάντως, έπαιρνα το 6ο σετ και ισοφάριζα θα είχα σίγουρα πολλές πιθανότητες να φτάσω στην απόλυτη ανατροπή».

Ο Γκιώνης αντιμετώπισε πρώτη φορά τον Τζα και ρωτήθηκε αν αιφνιδιάστηκε:  «Όντως δεν τον είχα αντιμετωπίσει ξανά, όμως τον παρακολούθησα σε πολλά βίντεο με αμυντικούς και είδα πόσο ικανός είναι. Δεν παίζει με τον ίδιο ρυθμό, αλλάζει συνέχεια και με το παιχνίδι του με έκανε να αργήσω να βρω ρυθμό. Ακόμα και στο 6ο σετ, έκανε κάποιες μπάλες εκπληκτικές, που δεν τις περίμενα. Δεν έκανε εύκολα λάθη, έπαιξε πινγκ πονγκ αθλητή, που είναι στο τοπ 20 του κόσμου».

Για το τι του μένει από την 6η ολυμπιακή συμμετοχή ο θρυλικός Έλληνας αθλητής σημείωσε με την ανωτερότητα και την ποιότητα που τον χαρακτηρίζει και ως άνθρωπο: «Φυσικά και που έφτασα ως εδώ, με όσα προβλήματα αντιμετώπισα μετά από το Τόκιο, με αφήνει πολύ ευχαριστημένο. Σίγουρα νιώθω μεγάλη πίκρα για τον αποκλεισμό, αλλά όχι τόση όσο στον ίδιο γύρο το 2021. Σε σχέση με το Τόκιο θα κοιμηθώ πιο εύκολα τα βράδια (σ.σ. παρέπεμψε ουσιαστικά στη δήλωσή του μετά τον αποκλεισμό από τον Κορεάτη Τζεούν Γιουνγκσίκ και τα οκτώ χαμένα ματς μπολ ότι θα έκανε τρία βράδια να κοιμηθεί). Αν ισοφάριζα σε 3-3 σετ και έχανα θεωρώ ότι θα ζούσα πάλι εφιαλτικές στιγμές. Τώρα ο Τζα έπαιξε καλύτερα από μένα κι όταν συμβαίνει αυτό πρέπει να το παραδέχεσαι και να δίνεις συγχαρητήρια στον αντίπαλο. Για μένα ήταν ευλογία, που πήρα μέρος για 6η φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες και αυτό κρατάω».