Μία ακόμα τεράστια στιγμή για τον Σύλλογο και το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο που κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας στο κλειστό «Δάππος» της Σαντορίνης, μια εβδομάδα μετά το Πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας τη σεζόν ως νταμπλούχος.

Οι «πράσινοι» έγραψαν ιστορία κατακτώντας το δεύτερο Κύπελλο στο μπάσκετ με αμαξίδιο και συνολικά αυτός ήταν ο 1749ος τίτλος για τον Σύλλογο.

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και κρίθηκε στην παράταση το «τριφύλλι» έγραψε ακόμη μια επιτυχία παρουσία 100 «αιώνια» πιστών.

Το βραβείο του κορυφαίου σκόρερ παρέλαβε ο Νότης Τσίλης με 29 πόντους ενώ MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Σταύρος Δίτσης με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε από νωρίς (23-13). Ο Άτλας πέρασε στην αντεπίθεση αλλά οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πλησιάσει με το ημίχρονο να λήγει 31-24.

Στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +14 αλλά ο Άτλας κατάφερε να μειώσει σε 45-39 με το δεκάλεπτο να τελειώνει τελικά 48-41. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Άτλας πλησίασε στον πόντο (48-47). Με τους Δίτση και Τσίλη ο ΠΑΟ κράτησε το προβάδισμα και άντεξε στην πίεση του Άτλαντα. Στο 54-53 ο Μπαλτσερόφσκι έδωσε αέρα +3 (56-53) στον Παναθηναϊκό αλλά με 3/3 βολές ο Άτλας έφερε το σκορ στα ίσα (56-56) στα 4,8’’ πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο ο Άτλας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (56-58) αλλά ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Τσίλη που πέτυχε 8 πόντους σε αυτή την περίοδο έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου με 66-62.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα του αγώνα: 23-13, 31-24, 48-41, 56-56, 66-62 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Κοντός): Balcerowski 7, Φύτρος, Κοντογιάννης 2, Δίτσης 16, Bauche , Χριστοδούλου 4, Τσίλιας 29, Χρονοπούλου, Μαρτσάκης 8, Σπάθης, Μιχαλοπούλου.