Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ επικράτησε στην 2η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών του Μαρκόπουλου με 3-1 και συνεχίζει να κερδίζει τα ματς έχοντας ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Με το δεξί ξεκίνησε τις εντός έδρας εγχώριες αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Παναθηναϊκός καθώς λύγισε το αξιόμαχο Μαρκόπουλο με 3-1 σετ. Οι «πράσινες» ήταν όπως πρέπει στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν και πήραν το τρίποντο κόντρα σε μια ομάδα που μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Έτσι ο ΠΑΟ μάζεψε ήδη έξι πόντους τις δύο πρώτες αγωνιστικές και είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το «τριφύλλι» σε γενικές γραμμές είχε τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο κάποια κενά διαστήματα έβαζαν τον αντίπαλο στο ματς και κάποια λάθη έφεραν και την απώλεια ενός σετ.

Στα θετικά ήταν η εμφάνιση της Μαρίας Γενιτσαρίδη ενώ η Άτκινσον σήκωσε και πάλι το επιθετικό βάρος .Οι Σαμαντάν και Καρκάσες πλήγωσαν αρκετές φορές τον αντίπαλο ενώ σταθερές στην απόδοση ήταν οι Ρόγκα και Παπαφωτίου. Η Ναταλία Μεταξά έδωσε αρκετούς πόντους και λύσεις ενώ πήραν τον χρόνο συμμετοχής και οι Φουμάκη, Κελεσίδη και Μπελιά.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε από νωρίς στην θέση του οδηγού και κατάφερε με ευκολία να πάρει προβάδισμα με 10-4.

Το «τριφύλλι» έπαιρνε συνεχώς πόντους με όλους τους τρόπους και έφτασε το σκορ στο 17-9. Κάπου εκεί υπήρξε μια μικρή χαλάρωση με αποτέλεσμα να μειώσει σε 17-13 το Μαρκόπουλο ωστόσο το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη επανήλθε άμεσα και πήγε το σκορ στο 23-13 για να πάρει τελικά το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν περισσότερα καθώς λίγο μετά τα μισά του σετ ο ΠΑΟ δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τον αντίπαλο του στο σκορ και ήταν μπροστά μόλις με 16-14.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός πάτησε και πάλι γκάζι και μετέτρεψε το σκορ σε 22-14 και τελικά έκανε το 2-0 στα σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες έχασαν τις πρώτες φάσεις με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 0-3 και κατόπιν με 3-9. Τα λάθη δεν σταμάτησαν από πλευράς ΠΑΟ και το σκορ ανέβηκε στο 4-11.

Κάπου εκεί ήρθε μια αντίδραση από πλευράς «τριφυλλιού» και ήρθε μια πρώτη μείωσε με πόντους από Άτκινσον και Παπαφωτίου και πήγε το ματς στο 8-13.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες άντεξαν στην πίεση και παρέμειναν μπροστά με 12-17. Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ξεκίνησε σε εκείνο το σημείο πίεσε την αντίπαλο και μείωσε σε 19-21. Δύο απανωτά λάθη όμως έφεραν το 19-23 και δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο η κατάσταση.

Παρόλα την προσπάθεια στις τελευταίες φάσεις ο Παναθηναϊκός λύγισε και έχασε το σετ με 23-25.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» μπήκαν υποψιασμένες και πήραν από την αρχή προβάδισμα με 6-1 και κατόπιν 10-4.

Ένα προσωρινό μπλακ άουτ από πλευράς γηπεδούχων έφερε το 10-10 με αποτέλεσμα να πάρει τάιμ άουτ ο Καλμαζίδης.

Γρήγορα ήρθε και πάλι μια καλή διαφορά με την Παπαφωτίου στο σερβίς και το σκορ έγινε 14-10 και 15-11 αντίστοιχα.

Μια μικρή αποδιοργάνωση στην «πράσινη» ομάδα έφερε το 19-18 όμως ο Παναθηναϊκός με σοβαρές αντιδράσεις πήγε το ματς στο 23-20 και κατέκτησε τελικά το σετ με 25-21.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκε η Μάρετ Γκρότους λόγω ενός μικρού προβλήματος τραυματισμού και επιλέχτηκε να προστατευτεί και να μη χρησιμοποιηθεί.

Διαιτητές: Βελώνης, Μάλφας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεώργας, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-13, 25-14

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-14, 25-17

3ο σετ: 3-8, 10-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-2, 16-11, 21-18, 25-21

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 25-17, 23-25, 25-21) σε 97′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 11 (9/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 24% άριστες), Άτκινσον 22 (20/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 14 (7/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μεταξά 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 17 (12/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 36% υπ. – 12% άριστες) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. – 20% άριστες), Μπελιά (λ), Φουμάκη, Κελεσίδη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 15 (15/40 επ., 38% υπ. – 12% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 12 (10/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Λέιθαμ 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη / Αντωνακάκη (λ, 41% υπ. – 36% άριστες), Αλλαγιάννη 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωτσαρά.

Σε δήλωση του στο www.pao1908.com ο Γιάννης Καλμαζίδης είπε «Θα έλεγα ότι είχαμε κάποια προβλήματα συγκέντρωσης σήμερα.

Συνήθως οι ομάδες που παίζουν μαζί μας ρισκάρουν στο σέρβις, εμείς κάναμε και κάποια παραπάνω λάθη. Δείξαμε καλά στοιχεία σε κάποια σημεία του ματς αλλά δείξαμε και αδυναμίες και πρέπει να παρουσιαστούμε πιο δυναμικά στη συνέχεια.Έχουμε επιλογές , έχουμε δυνατή επίθεση αρκεί να μην δίνουμε εύκολα πόντους, είτε από λάθη στην επίθεση είτε άσους».

Ο προπονητής του Μαρκόπουλου Τζιαγκρόσι Πασκουαλίνο ανέφερε «Δεν μπορώ να πω ότι είμαι χαρούμενος και σίγουρα δεν είμαι ικανοποιημένος. Δεν παίξαμε καλά και σε κάθε σετ είχαμε αυξομειώσεις στην επίδοση μας. Στα δύο πρώτα σετ δεν είχαμε καθόλου σταθερότητα. Είχαμε θετικά στοιχεία αλλά είχαμε και πολλά αρνητικά στοιχεία και αδυναμίες. Δυσκολευτήκαμε κάποιες φορές στην υποδοχή ενώ στο τρίτο σετ πιέσαμε και σερβίραμε καλύτερα.

Παίζαμε κόντρα σε μια ομάδα που έχει άλλους στόχους. Θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν πόντο αλλά κάναμε λάθη και δεν παίξαμε σωστά τις πιθανότητες μας. Για εμάς είναι σημαντική η συνέχεια και το επόμενα ματς»

Σε ότι αφορά τη Μαρία Γενιτσαρίδη είπε «Πήραμε ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μια ομάδα που έχει νεαρές και ταλαντούχες αθλήτριες. Είχαμε και απουσίες από την πλευρά μας. Πιστεύω ότι είχαμε κάποια προβλήματα συγκέντρωσης και επικοινωνίας σε συγκεκριμένες φάσεις όμως αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα. Από κει και πέρα όλες μαζί νικάμε και δεν έχει σημασία ποια είναι mvp.

Τέλος, η Ασημίνα Νικολογιάννη είπε «Θεωρώ ότι παίξαμε καλά για δύο σετ. Είμαστε μια νέα ομάδα και η κάθε μια ψάχνει τους ρόλους της. Χρειάζεται να κάνουμε υπομονή μέχρι να βρεθούμε όλες μαζί. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ψηλή ομάδα και το μπλοκ του είναι απαιτητικό για εμάς ενώ μας πίεσαν και στο σερβίς. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ολοκληρωμένη ομάδα και προσπαθήσαμε να παίξουμε στο επίπεδο του».