Με το δεξί ξεκίνησε το αντρικό τμήμα futsal του Παναθηναϊκού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικρατώντας με 9-3 του Νέου Ικονίου στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλά στο ματς από την αρχή με τον Λιαρόπουλο να ανοίγει λογαριασμό στο 3’ για το 1-0. Ακολούθησε γκολ του Παυλίδη (2-0) στο 12’ και τρία λεπτά αργότερα ο Γούσης διαμόρφωσε το 3-0 υπέρ του ΠΑΟ.

Το Νέο Ικόνιο μείωσε σε 3-1 στο 17ο λεπτό όμως οι πράσινοι απάντησαν αμέσως για το 4-1 με τέρμα του Τσεπα. Στα 11.3’’ πριν το ημίχρονο ο Σίμος έκανε το 5-1.

Στο δεύτερο μισό το Νέο Ικόνιο ξεκίνησε καλύτερα και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ για το 5-3. Η απάντηση του Παναθηναϊκού όμως ήταν άμεση με τον Πάνου (6-3). Ο Φλώρος διαμόρφωσε το 7-3 στα μισά του 2ου ημιχρόνου, ενώ ακολούθησε ο Λιαρόπουλος για το 8-3 και στο τελευταίο λεπτό τον επίλογο έγραψε ο Γρηγοράκος για το τελικό 9-3.

Παναθηναϊκός (Ζιάβας): Καραβίδας, Τσέπας, Πάνου, Φλώρος, Γούσης, Αυλωνίτης Β., Παπακώστας, Γρηγοράκος, Παυλίδης, Λιαρόπουλος, Αυλωνίτης Γ., Σίμος, Παναγιωτόπουλος, Μιχαλίτσης.

Νέο Ικόνιο (Ζάχος): Κορακάκης, Μετίκογλου, Τσαρνταμπαλίδης, Κωνσταντίνου, Μπαϊμπάκης, Γιώτης, Ευθυμίου, Βάρτζης, Γερολύμος, Κυρίτσης, Μίτος.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Ζιάβας δήλωσε: «Όπως κάθε πρεμιέρα παραδοσιακά έτσι και σήμερα, οι πρεμιέρες είναι ιδιαίτερες με τις δυσκολίες τους και τη σημαντικότητά τους. Είμαστε καινούρια ομάδα και η σημερινή νίκη είναι πολύ σημαντική μαζί με την καλή εικόνα μας ανά διαστήματα. Έχουμε πολύ δουλειά ακόμα αλλά ήταν ενθαρρυντική η πρώτη εικόνα. Όλοι γνωρίζουν τους στόχους μας οπότε θα συνεχίσουμε το ίδιο δυνατά και στη συνέχεια».