Με εξαιρετική επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των αθλητών της ομάδας τριάθλου του Παναθηναϊκού στην φημισμένη διοργάνωση Ironman 70.3, η οποία πραγματοποιήθηκε στον Μαραθώνα.

Το event, που φιλοξενήθηκε για πέμπτη φορά στην Ελλάδα, μετά το Costa Navarino και τη Βουλιαγμένη, περιλάμβανε 1900 μέτρα κολύμβησης, 90 χιλιόμετρα ποδηλασίας και ημιμαραθώνιο δρόμο. Με περισσότερους από 1000 αθλητές από όλο τον κόσμο, η διοργάνωση προσέφερε εντυπωσιακές διαδρομές, συνδυάζοντας τον αθλητισμό με τον τουρισμό.

Οι αθλητές του Παναθηναϊκού ξεχώρισαν για το αγωνιστικό τους πνεύμα και την αφοσίωσή τους, τιμώντας τα χρώματα της ομάδας.

Αναλυτικά οι επιδόσεις: – Ο Πάρης Ζαραφωνίτης κατέκτησε την 32η θέση στη γενική κατάταξη και 7η στην ηλικιακή κατηγορία του. – Ο Στέφανος Ραφτόπουλος τερμάτισε 54ος στη γενική και 10ος στην ηλικιακή του κατηγορία. – Ο Ευάγγελος Ραφτόπουλος τερμάτισε 102ος στη γενική και 16ος στην ηλικιακή κατηγορία. – Ο Γιώργος Στράτος κατέλαβε την 731η θέση στη γενική και 46η στην ηλικιακή του κατηγορία. –

Η Γαβριέλα Μαραντίδη κατέκτησε την 986η θέση στη γενική και 21η στην ηλικιακή της κατηγορία. Παρά τις αντίξοες συνθήκες, λόγω των ισχυρών ανέμων, η διοργάνωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, προσφέροντας δυνατές συγκινήσεις σε αθλητές και θεατές.