Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού πέτυχε σπουδαία νίκη με 59-46 απέναντι στη Δωδεκάνησο στο ντέρμπι για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Το «τριφύλλι» πέτυχε μια μεγάλη νίκη στο κλειστό των  Μελισσίων έχοντας τη συμπαράσταση 250 φιλάθλων του και καπάρωσε την κορυφή της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Κοντού ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι πήρε μεγάλη διαφορά με τη λήξη της πρώτης περιόδου με 20-7.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» διατήρησαν την ανωτερότητα τους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 34-18.

Αναφορικά με την Τρίτη περίοσο ο Παναθηναϊκός σφράγισε τη νίκη με προβάδισμα  49-30 ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΠΑΟ έκανε απλά διαχείριση του σκορ και το τελικό 59-46 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο.

Παναθηναϊκός (Κοντός): Νέλσον 30, Δίτσης 9, Χρονοπούλου 8, Μπέσα 6, Μαρτσάκης 4, Κοντογιάννης 2, Μιχαλοπούλου, Τριανταφύλλου, Σπαθής, Φύτρος και Κατωπόδης

Πλέον άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στο φάιναλ φορ του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στο Ναύπλιο το Σαββατοκύριακο 27-28 Μαϊου.