Το τμήμα πόλο του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα με 17-5 από τον Ολυμπιακό στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στα πλέι οφ του πρωταθλήματος και παρά το σκορ έδειξε καλά στοιχεία.

Οι «πράσινοι» ήταν μαχητικοί απέναντι σε μια ομάδα με τελείως διαφορετικούς στόχους, ενώ πλέον κοιτάζουν τον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα τη Μεγάλη Δευτέρα (10/4, 17:00) στο Γουδή.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω με 4-0, ωστόσο κατάφερε να μειώσει σε 4-2 στο τέλος του οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι»  πλησίασε στο 4-3 αλλά ο Ολυμπιακός στη συνέχεια «έχτισε» ξανά διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 10-4 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο έπεσε η παραγωγικότητα και από τις δύο πλευρές με την περίοδο να ολοκληρώνεται 12-5.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός δε μπόρεσε να βρει σκορ, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος στην θέση του Ριστίσεβιτς πέρασε ο νεαρός τερματοφύλακας Κρατημένος που έδειξε θετικά στοιχεία.

Τα τέρματα του «τριφυλλιού» πέτυχαν οι Σγουρίδης (2), Άντζιτς (1), Χατζηγούλας (1) και Τόττης (1).

Οκτάλεπτα: 4-2, 6-2, 2-1, 5-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 2, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας 1, Λιαντζίρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Σιαμάς Γ., Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντζιτς 1, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Σιαμάς Π., Αλβέρτης, Κρατημένος, Σιαμάς Χρ., Ζερβουδάκης.