Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επέστρεψε στους τελικούς κυπέλλου έπειτα από τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 81-62 και θα διεκδικήσει και πάλι το τρόπαιο έπειτα από 23 χρόνια!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του κόντρα στον φιλότιμο ΠΑΣ Γιάννινα και παρότι η ηπειρωτική ομάδα ήταν αξιόμαχη κατάφερε και πέρασε στον τελικό.

Μάλιστα οι «κυανόλευκες» αιφνιδίασαν στην αρχή του ματς και τα πρώτα περίπου 7 λεπτά είχαν δυνατή παρουσία. Το «τριφύλλι» κατάφερε να γυρίσει εντελώς τον διακόπτη περίπου 2.30 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου που πήρε προβάδισμα με 15-12 και έκτοτε δεν το άφησε.

Σταδιακά άρχισε να χτίζει μια διαφορά με καλές επιθέσεις και προσεκτικές άμυνες και το ημίχρονο έκλεισε με 45-33.

Η διαφορά δεν έκλεισε ποτέ και οι «πράσινες» πέρασαν με εμφατικό τρόπο στον τελικό δείχνοντας ότι θέλουν το ματς.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62 και Διαιτητές: Ασημακάκη, Μπακετέα, Χαϊνά

Κορυφαία για το «τριφύλλι» ήταν η Πότερ που έκανε double double (24π.-13 ριμπάουντ) και  βρέθηκε σε μεγάλα κέφια ενώ την ακολούθησε στο σκοράρισμα η Κάρτερ με 16 πόντους αλλά και η Χριστινάκη με 14 πόντους.

Εξαιρετική ήταν και η Πηνελόπη Παυλοπούλου που μοίρασε 8 ασίστ ενώ πολύ καλή ήταν και η Σωτηρίου με 8 πόντους και 5 κλεψίματα.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ,  Ζιάκα ,Κωτούλα, Παυλοπούλου 4, Πότερ 24, Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 7 (1), Παλάσκα 3, Χριστινάκη 14 (2), Κάρτερ 16 (3), Θεοδωρομανωλάκη 3 και Χαιριστανίδου 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης):Μπριγκς 17, Πράπα, Σαρηγιαννίδου 9 (1), Μαρίνη 14, Στεργίου 2, Πρόβο, Τζήμου, Κουτσάφτη, Γκιζάνη 2, Εβόντο 18 (1) και Κωνσταντάρα.

Ο Παναθηναϊκός περιμένει τον νικητή του αγώνα Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας προκειμένου να μάθει τον αντίπαλό του για τον τελικό της Κυριακής στις 14:00.