Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 66-62 από τη Δωδεκάνησο στη Ρόδο στον ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας έχοντας τη συμπαράσταση 70 οπαδών του από το νησί.

Δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας το «τριφύλλι» καθώς λύγισε στο τέλος από τη Δωδεκάνησο με 66-62.

Δυστυχώς η μεγάλη διαφορά που δημιουργήθηκε στο ημίχρονο δεν ήταν εφικτό να καλυφθεί παρά την προσπάθεια που έκανε στο τέλος το «τριφύλλι».

Στο αγωνιστικό μέρος ο αγώνας δεν άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό καθώς οι «πράσινοι» ήταν πολύ νευρικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα να χάνουν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι

έκαναν ένα από τα χειρότερα τους αμυντικά δεκάλεπτα και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 42-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μαζέψε τη διαφορά πήγε τη διαφορά από τους 18 στους 10 αλλά τελικά η περίοδος έκλεισε με 55-40.

Σε ότι αφορά το τέταρτο δεκαλεπτό οι «πράσινοι» έκαναν μια ηρωϊκή προσπάθεια να μαζέψουν τη διαφορά και σταδιακά τη μείωσαν. Αρχικά τη μάζεψαν σε μονοψήφιο αριθμό 7.40 πριν το τέλος με 57-48  και 3.02 πριν το τέλος μείωσαν εκ νέου σε 57-54.

Δυστυχώς δεν κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα παρότι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και 18 δεύτερόλεπτα πριν τη λήξη με 65-62, ωστόσο ήρθε η ήττα με 66-62.

Από πλευράς Παναθηναϊκού ξεχώρισε ο Νέλσον με 36 πόντους ενώ ο Αχμέντ είχε 14 πόντους.

Παναθηναϊκός: Αχμέντ , Φύτρος, Σανζ , Κατωπόδης, Κοντογιάννης , Δίτσης , , Χρονοπούλου  Μαρτσάκης  και Μιχαλοπούλου .