Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 61-60 από τη Δωδεκάνησο σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι στη Ρόδο στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ με αμαξίδιο.

Οι «πράσινοι» είχαν στα χέρια τους τη νίκη αφού προηγούνταν με 58-60 τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά σχεδόν σε νεκρό χρόνο ένα τρίποντο της Δωδεκανήσου τους στέρησε τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 4-8 αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα μείωσαν και πέρασαν μπροστά για να κλείσει η πρώτη περίοδος 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ συνέχισε να κυνηγάει στο σκορ ωστόσο δεν επέτρεψε στη Δωδεκάνησο να «χτίσει» διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 26-22 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την επιστροφή στο παρκέ η Δωδεκάνησος διεύρυνε τη διαφορά (32-25) αλλά αντέδρασε γρήγορα ο Παναθηναϊκός και ισοφάρισε (36-36) στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» πέρασε σε θέση οδηγού αλλά το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 42-42.

Η τελευταία περίοδος ήταν θρίλερ με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να ξεφύγει και το ματς να είναι στα ίσια (58-58) στα 49’’ πριν το τέλος. Ο Μαρτσάκης πέτυχε σπουδαίο καλάθι για το προβάδισμα (58-60) στα 4’’ πριν τη λήξη αλλά  η Δωδεκάνησος με τρίποντο του Χατζηκαντή σχεδόν σε νεκρό χρόνο πήρε τη νίκη με 61-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 26-22, 42-42, 61-60

Διαιτητές: Ξανθός- Παπαφωτίου

Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Χαμαντί 19, Hennagir 4, Χατζηδημητρίου Μ. 5(1), Χατζηδημητρίου Ε., Χατζηκαντής 13(1), Μαλωνάς, Gurkan 20.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρόνης): Αχμέτ 4, Τριανταφύλλου, Χρονοπούλου 6, Μαρτσάκης 16, Μιχαλοπούλου, Νέλσον 21, Κοντογιάννης 3, Δίτσης 10.