Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 60-67 από την Ελιτζούρ Χολόν και πλέον καλείται σε μια εβδομάδα να δώσει τον καλύτερο του εαυτό για να ανατρέψει τη διαδφορά των 7 πόντων.

Σε μια δύσκολη βραδιά το «τριφύλλι» μπορεί να ηττήθηκε εντός έδρας στο ΟΑΚΑ από την Ελιτζούρ Χολόν ωστόσο ήταν μαχητικό και δεν άφησε το παιχνίδι.

Παρότι δεν ήταν από τις καλύτερες εμφανίσεις του Παναθηναϊκού και οι «πράσινες» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο ακόμα και με διαφορά 19 πόντων, είχαν την ηρεμία και το σθένος να μαζέψουν το σκορ και να το φέρουν σε ένα επίπεδο που να μπορούν να διεκδικήσουν την πρόκριση στο Ισραήλ.

Αν και ο αντίπαλος είναι ισχυρός με πολλές και ποιοτικές ξένες εντούτοις ο Παναθηναϊκός έχει δείξει ότι μπορεί να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητικός και πάλεψε σε όλες τις φάσεις και από την αρχή φάνηκε ότι ο αντίπαλος είναι δυναμικός.

Οι «πράσινες» έβρισκαν τρόπους να φτάσουν στο αντίπαλο καλάθι ωστόσο η ομάδα από το Ισραήλ ήταν εύστοχη και κατάφερε να έχει το προβάδισμα με 16-21.

Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και ανέβασαν τη διαφορά στο 21-30 και το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται σε άμυνα και επίθεση και το σκορ να είναι 28-41.

Το «τριφύλλι» έμεινε πίσω ακόμα και με 20 πόντους όμως επανήλθε στο τέλος της  τρίτης περιόδου καθώς μείωσε σε 43-51.

Στην  τέταρτη περίοδο οι «πράσινες» πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και 46-51 όμως η διαφορά ξέφυγε πάλι στο 50-61.Σε μια ύστατη προσπάθεια στο τέλος  του αγώνα ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 60-67 και θα διεκδικήσει τις πιθανότητες που του αναλογούν στην ρεβάνς.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι:  Βαρτάνοφ (Γεωργία), Τβάουρι (Γεωργία), Κούιτσι (Τουρκία)  και τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-41, 43-51, 60-67
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χαιριστανίδου 2, Παυλοπούλου 12(2), Πότερ 9, Ριντ 17(1), Σωτηρίου 7(1), Αλεξανδρή 5(1), Μπουντούρη, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 6(2), Ζιάκα 2.

Ελιτζούρ Χολόν (Ινμπάρ): Ράμπερ 9, Σιμς 15, Ιβάνοβιτς 9, Χάρντεν 6, Λούκετ 5, Χερτ 18  και Μπαλτκογένε 5.

Σε δήλωση της η κόουτς Ελένη Καπογιάννη ανέφερε «Ξέραμε και είδαμε ότι η αντίπαλος είναι μια πολύ καλή, δυνατή και αθλητική ομάδα και όλες παίζουν το μια εναντίον μιας, όλες ποστάρουν, όλες σουτάρουν.  Νιώθω ότι δεν μπήκαμε στο παιχνίδι ήμασταν μια ταχύτητα πίσω και μακριά από το αμυντικό μας πλάνο. Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση και αυτό μας στοίχισε στην άμυνα.

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι θα πάμε να παλέψουμε στο δεύτερο ματς για να διεκδκικήσουμε τις πιθανότητες που έχουμε για να κάνουμε την ανατροπή».

Κατερίνα Σωτηρίου «Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά χάσαμε και κάποια καλάθια σχεςτικά εύκολα. Αυτά συμβαίνουν όμως θεωρώ ότι θα παρουσιαστούμε καλύτερες.

Όπως και στο δεύτερο ημίχρονο επανήλθαμε παρότι χάναμε 19 πόντους και προσπαθήσαμε και το βελτιώσαμε. Σίγουρα είναι δύσκολη η πρόκριση όμως μπορούμε να κάνουμε μια πολύ καλύτερη εμφάνιση και γιατί όχι μια πρόκριση

Προπονητής Χολόν, Άνταν Ίνμπαρ: «Παίξαμε τέλεια για 30 λεπτά και ειδικά στην άμυνα. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Σεβόμαστε πολύ τον Παναθηναϊκό και τώρα σειρά έχει το ματς στο Ισραήλ».

Αθλήτρια Χολόν, Τζένι Σιμς: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Παλέψαμε και θέλουμε να περάσουμε στην επόμενη φάση. Το επόμενο παιχνίδι είναι σημαντικό και για τις δύο ομάδες και πρέπει να κερδίσουμε».