Το γυναικείο τμήμα του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από την ΑΕΚ στο κλειστό «Απόστολος Κόντος» στην 5η αγωνιστική της Volley League.

Οι «πράσινες» με εξαίρεση το δεύτερο σετ δε μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, ενώ τα λάθη στο πρώτο και το τρίτο σετ ήταν καθοριστικά. Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να επιστρέψει άμεσα στις καλές εμφανίσεις για να καλύψει το χαμένο έδαφος.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να «χτίσει» διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος. Τα λάθη κόστισαν στον Παναθηναϊκό και η ΑΕΚ σε κρίσιμο σημείο προηγήθηκε 20-17.Ωστόσο, ήρθε η απάντηση και ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 20-20. Μετά από συνεχόμενες ισοπαλίες (21-21, 22-22, 23-23), οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν το σετ 25-23 και να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και μείωσε τα λάθη του. Από την αρχή «έχτισε» διαφορά (4-8) την οποία όχι απλά διατήρησε αλλά διεύρυνε μέχρι την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 12-25.

Στο τρίτο σετ το ματς έγινε ξανά ντέρμπι με την ΑΕΚ να παίρνει ένα προβάδισμα (12-10) , το οποίο «έσβησαν» Γκρόθες και Μέντιτς (12-12). Οι «πράσινες» πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με +3 (16-19) αλλά με τη Σίλβα στο σερβίς οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά (23-19) για να κλείσει το σετ 25-20 (2-1).

Ο ΠΑΟ επηρεάστηκε από τον τρίτο σετ και δε μπόρεσε να βρει το καλό του πρόσωπο στο επόμενο με αποτέλεσμα να το χάσει με 25-12 για το τελικό 3-1 υπέρ της ΑΕΚ.

H Αθηνά Παπαφωτίου δήλωσε: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, έπαιξε καλύτερα από μας. Με τόσα λάθη που κάναμε στο παιχνίδι μας, ήταν αδύνατον να κερδίσουμε έναν αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους με μας. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, το είδαμε αυτό. Θα πρέπει να σκεφτούμε τι πήγε λάθος για τα επόμενα παιχνίδια».

Ο Μπράνκο Γκάιτς ανέφερε: «Δεν είμαστε περήφανοι για το πως παρουσιαστήκαμε σήμερα και φυσικά αυτές δεν είναι οι δυνατότητές μας. Η ενέργεια του αντιπάλου ήταν πολύ καλή, ενώ εμείς δε μπορέσαμε να κλείσουμε τα σετ. Στο πρώτο και τρίτο σετ κάναμε πολλά λάθη παρόλα αυτά ήμασταν κοντά. Το δεύτερο σετ ήταν όπως πρέπει να παίζουμε. Μετά τον τρόπο που χάσαμε το τρίτο σετ δε μπορέσαμε να μπούμε ξανά στο ματς. Δεν ήταν καλή η εικόνα μας. Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία και να παίξουμε σαν Παναθηναϊκός στα επόμενα παιχνίδια».

Πριν την έναρξη του αγώνα οι αθλήτριες και το staff του «τριφυλλιού» ευχήθηκαν με τον δικό τους τρόπο περαστικά στον τιμ μάνατζερ της ομάδας, Νίκο Λάζο για το ατύχημά του την περασμένη Τετάρτη, φορώντας μπλουζάκια «Get Well Soon Niko».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Τρίκκα.