Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας στις γυναίκες έπειτα από έναν συναρπαστικό τελικό κόντρα στον ΑΟ Θήρας καθώς επικράτησε με 3-1 σετ στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι «πράσινες» κατέκτησαν τον 1643ος τίτλο του Συλλόγου, το έκτο κύπελλο Ελλάδας μετά το 2010 και τον πρώτο τίτλο μετά το 2011.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε τα γνωστά υψηλά του στάνταρ απόδοσης και το έχασε με 21-25. Το «τριφύλλι» έκανε λάθη σε πολλά λάθη σε κρίσιμα σημεία , ειδικά προς το τέλος του σετ και τελικά ο ΑΟ Θήρας έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε με προβάδισμα 4-3 και εν συνεχεία με 10-4 και 13-6. Οι «πράσινες» πάτησαν γκάζι και πήγαν το ματς στο 17-9. Παρόλα αυτά ο ΑΟ Θήρας πλησίασε και πάλι στο σκορ σε 18-15 και 21-18. Ο ΠΑΟ κατάφερε και πήρε το σετ με 25-21 χάρη σε ψυχωμένες επιθέσεις της Στεπανένκο στις τελευταίες φάσεις.

Σε ότι αφορά το τρίτο σετ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με 8-6 ωστόσο λίγο μετά τα μισά του σετ ο ΑΟ Θήρας πήρε και πάλι το προβάδισμα με 14-15.

Η συνέχεια βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει πόντους με τις Κρος και Χατζηευστρατιάδου και να είναι μπροστά στο σκορ με 20-19.

Με δύο εξαιρετικές ενέργειες της Μάρετ Γκροθούες και την Κρος στο σερβίς ο ΠΑΟ κατέκτησε το σετ με 25-19 κάνοντας το 2-1.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα με 7-3 και κατόπιν με 15-7. Παρόλα αυτά αυτή η κούπα δεν χανόταν και ο ΠΑΟ πήρε τον τίτλο.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 21-25

2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-19

4ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-15

Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-19, 25-15 σε 107′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/12 επ., 1 άσσος), Χαντάβα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 10% άριστες), Κρος 14 (7/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Στεπανένκο 14 (14/36 επ.), Γκρόθες 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 36% άριστες), Παπαφωτίου 7 (1/3 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντίνου.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 20 (18/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Χόλστον 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Διάλλα 7 (4/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (3/8 επ., 4 μπλοκ), Μίτροβιτς 14 (14/28 επ., 40% υπ. – 24% άριστες), Αργυρίου 6 (4/13 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Δροσοπούλου, Αδαμοπούλου 4 (4/10 επ., 50% υπ.-31% άριστες), Γκόλτσιου 1 (1 άσσος).

MVP του τελικού αναδείχτηκε η Πέννυ Ρόγκα που τόνισε «Είναι η μεγαλύτερη δικαίωση για εμένα. Εκτιμώ πιο πολύ αυτή την επιτυχία που ζω. Το οφείλω σε άτομα που αγάπησαν τον Παναθηναϊκό, αγνούς φιλάθλους που στήριξαν την ομάδα τα δύσκολα χρόνια. Ήταν εκεί, ακόμα και αν οικονομικά δεν ήταν δυνατός ο Παναθηναϊκός, κατάφεραν και τον κράτησαν όσο πιο ψηλά μπορούσαν. Χαίρομαι πάρα πολύ που είμαι κομμάτι αυτής της ομάδας, χαίρομαι που έγινε η αρχή με την κατάκτηση του Κυπέλλου. Θα είναι μια νέα αρχή για τον Παναθηναϊκό για να παραμείνει στην κορυφή».

Στην κερκίδα ο Παναθηναϊκός  είχε την πλειοψηφία των υποστηρικτών του κλειστού που ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της  αθλητές σωματείων του Ηρακλείου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με μπλουζάκια κατά του πολέμου που μαίνεται στην Ουκρανία.