Ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος δίνει την Τετάρτη 2 Φεβρουαρίου τρεις αγώνες εντός και εκτός συνόρων σε άνδρες και γυναίκες στο βόλεϊ και στο πόλο.

Το «τριφύλλι» έχει μια γεμάτη ημέρα και ειδικά οι αγώνες του βόλεϊ έχουν καθοριστική σημασία.

Στο πρώτο χρονικό ματς στις 5μ.μ., η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού φιλοξενεί την ισπανική Τερουέλ στον πρώτο αγώνα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 9

Για τον συγκεκριμένο μίλησε ο Σάσο Στάλεκαρ που ανέφερε  «Έχουμε φτάσει στους «8» και είμαστε χαρούμενοι αλλά η δουλειά μας δεν έχει τελειώσει. Είμαστε ακόμα «πεινασμένοι»… Την Τετάρτη έχουμε τον πρώτο αγώνα με την Τερουέλ στην έδρας μας. Πρόκειται για μια πολύ καλή ομάδα. Εμείς θα κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε, θα παλέψουμε κάθε πόντο και βλέπουμε».

Στον συγκεκριμένο αγώνα υπενθυμίζεται ότι ισχύουν τα αυστηρά υγειονομικά πρωτόκολλα και οι θέσεις των φιλάθλων έχουν κλείσει.

Παράλληλα την ίδια ώρα η ομάδα πόλο του «τριφυλλιού» δοκιμάζεται για τον θεσμό του κυπέλλου εκτός έδρας κόντρα στη Βουλιαγμένη.  Ο τεχνικός Μιχάλης Λαζαρίδης τόνισε «Ξέρουμε ότι έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο. Εμάς βασικός μας στόχος είναι η παραμονή στην κατηγορία πάντα».

Και λίγο αργότερα στις 8μ.μ. η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού δίνει τον καθοριστικό αγώνα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης κόντρα στην Τενερίφη. Οι «πράσινες» είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς με 2-3 σετ και θέλουν νίκη μέχρι 1-3 σετ ή νίκη με 2-3 σετ και πρόκριση στο χρυσό σετ.

Σε δήλωση της για τον αγώνα η Τζένιφερ Κρος τόνισε  «Είμαστε ενθουσιασμένες για το παιχνίδι. Στο τελευταίο ματς αντιμετωπίσαμε αρκετές αντιξοότητες αλλά είμαστε έτοιμες να δώσουμε τα πάντα για να πετύχουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού».